شماره تماس : 09190273774 – 09122908445

فروش فقط بصورت عمده می باشد

عرضه و پخش انواع سبزیجات معطر شمال

سبزیجات معطر شمال

درخواست خرید عمده

برای درخواست کالا فرم زیر را پر کنید تا همکاران گیاه مارکت در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

استفاده از انواع سبزیجات معطر شمال می تواند عطر و طعمی فراموش نشدنی به غذاها بدهد. اما دسترسی به آنها چگونه امکان پذیر است آیا مراکزی برای عرضه و پخش این سبزیجات در شهرهای دیگر وجود دارد؟
غذاهای خطه شمال ایران بویژه استان گیلان دارای عطر و طعمی است که کمتر کسی می تواند با خوردن آن مدهوش نشده و خواهان خوردن دوباره این غذاها با وسعت تنوع در طعم و رنگ و انواع چاشنی های آن نشود. راز این خوشمزگی و عطر و بوی بی نظیر چیست؟
شهر های شمالی ایران بدلیل مجاورت با کوههای البرز و دریای خزر از آب و هوای مرطوب و معتدلی برخوردار است که همین موضوع سبب پراکندگی گونه های بخصوصی از گیاهان و سبزیجات در این منطقه می شودکه تنها در چنین شرایط محیطی رشد و نمو می کنند. برخی از انواع این گیاهان خودرو هستند و برخی دیگر را تنها می توان در چنین شرایط جوی در باغها و مزارع پرورش داد. این سبزیجات علاوه بر ایجاد طعم و عطر عالی به غذا ها دارای خواصی نیز هستند که توجه به این موضوع سبب شده تا افراد زیادی در پی تهیه آن باشند. از اینرو مراکز مختلفی اقدام به تهیه و پخش این سبزیجات در سراسر ایران نموده اند تا بدین وسیله امکان دسترسی به چنین سبزیجاتی برای همگان فراهم شود. بطوریکه هم اکنون سوپر مارکتهای بسیاری اقدام به فروش بسته بندی این قبیل سبزیجات نموده اند. عرضه سبزیجات معطر شمال، با هدف ارتقا سلامت و تنوع غذا ها و افزایش طعم و مزه بیشتر در انواع غذاها رو به گستردگی نهاده و نظر به استقبال و تقاضای افراد پحش آن در سراسر ایران صورت می پذیرد.

معرفی سبزیجات معطر شمال

برخی از معروفترین سبزیجاتی که در تهیه و طبخ انواع چاشنی و غذاهای شمالی نقش مهمی دارند به قرار زیر هستند:
چوچاق
با نام علمی زولنگ و نام فارسی شش شاخ گیاهی است که دارای پراکندگی رویش خودرو در شمال ایران و مناطق جلگه ای از رامسر تا گلوگاه و ارتفاعات میانی البرز در شیب های شمالی است. این گیاه آرامش‌بخش اعصاب ، محرک قوای جنسی ، بهبود دهنده بواسیر بوده و سبب تسکین بیماری‌های رماتیسمی و دل درد شده و پماد ریشه آن به همراه آرد جو و برگ کاسنی جهت تحلیل ورم‌ها و رفع التهابات پوستی بسیار مفید است. از برگها و قسمت های هوایی تازه این گیاه می توان بعنوان سبزی خورشتی، در انواع خورشت های محلی استفاده نمود . تمام قسمت های گیاه پیشاب آور و ملین بوده، و سبب افزایش اشتها و میل جنسی می شود. این سبزی به دلیل داشتن اسید فولیک خون ساز است. جوشانده آن مسکن درد پهلو بوده و جوشانده ریشه آن نیز همراه شکر، بادشکن است و جهت از بین بردن نفخ و درد پهلو بکار میرود. ادرار، شیر و عرق را افزایش می دهد، سنگ کلیه و مثانه را از بین می برد. مربای ریشه این سبزی خوشبو کننده دهان و محرک باه است. همچنین عصاره ریشه آن برای عقب افتادگی عادت ماهیانه نافع است.
این سبزی معطر در کنار سبزیجات دیگری به ویژه در سبزی پلو با ماهی ، سبزی مخصوص ماهی شکم پر همراه با گردو، کوکو سبزی، سبزی مخصوص پرورده کردن زیتون و چاشنی خوشمزه ای بنام محلی دلار یا درار مورد استفاده قرار می گیرد.
وارمبو
وارمبو نام سبزی است که به گویش گیلکی آنرا به این نام می خوانند و نام فارسی یا علمی آن بادرنجبویه است این سبزی معمولا در کنار جاده ها و باغ های گیلان به طور خودرو رشد میکند. عرق بادرنجبویه در طب سنتی خواص بسیاری دارد.
خالواش
خالواش یا کوتکوتو با نام فارس خنش در واقع همان پونه است که بسیار معطر بوده و در ترکیب سبزیجات دلار یا درار مورد مصرف می باشد. خشک شده آن را بصورت پودر درآورده و در دوغ یا ماست می ریزند این گیاه خواص دارویی نیز دارد از جمله حلال، صفرابر، بادشکن و ضد درد میباشد از برگ وساقه آن عرق تهیه کرده و جهت رفع نفخ معده مورد استفاده قرار می گیرد.
ترش واش
ترش واش که به فارسی شبدر ترشک نیز نامیده می شود در بسیاری از خورشها از جمله خورشت ترش واش استفاده می شود.
بینه
بینه همان نعناع در فارسی است . نعناع گیلان به رنگ بنفش تند و بسیار معطر است. این سبزی هم بصورت تازه در غذاها و چاشنی های شمالی مصرف می شود و هم آن را خشک کرده و به صورت پودر در آورده و در فصول مختلف سال از آن استفاده می کنند.
اناریجه
اناریجه با نام فارسی شاهپسند گیاهی است که هم بصورت خودرو و هم بروش کاشت دانه تنها در مناطق شمالی ایران در اراضی دشتی،کنار رودخانه و مناطق باز جنگلی قابل کشت است، زیرا این گیاه برای رشد نیازمند آب فراوانی است. از این سبزی در انواع مرغ و ماهی شکم پر و شامی استفاده می کنند و خشک شده آنرا در دوغ وماست می ریزند. از مهمترین خواص این سبزی، خاصیت آنتی اکسیدان آن است که سبب شده این گیاه را ضد سرطان بدانند. همچنین ضد نفخ بوده که برای دستگاه گوارش مفید است. این سبزی عطر و طعم جدیدی در غذا ایجاد می کند.
خلفه
خلفه یا خرفه گیاهی است که در مناطق مرطوب می روید. این گیاه دارای خواص درمانی و دارویی بسیاری است. دارای اسید های چرب و امگا 3 بوده و خاصیت آنتی اکسیدان دارد، از اینرو ضد سرطان محسوب می شود. از ویتامینها و مواد معدنی آن می توان پتاسیم، منیزیم، روی، کاروتن، کلسیم، ویتامین Cو E را نام برد. این سبزی با خاصیت آنتی باکتریال در از بین بردن تب، گلو درد، بیماریهای پوستی ، سرفه های مزمن موثر است. نشاط آور بوده و به نوعی اکسیر جوانی محسوب می گردد. همچنین بدلیل مواد معدنی و فولیک اسید موجود در آن خاصیت ضد افسردگی نیز دارد. برگهای تازه این سبزی را می توان در ماست یا سالاد ریخت و یا از خرد شده آن در انواع خورشتهای محلی، کوکو و املت سبزیجات و بورانی استفاده کرد.

روش تهیه دلار یا نمک سبز

دلار یا درار که در فارسی به آن نمک سبز نیز گفته می شود، مخلوطى است از سبزى هاى معطر چوچاق، خالواش، گشنیز و نعنا با مقدارى نمک که در گیلان آن را بجاى نمک با میوه هاى ترش مثل گوجه سبز، پرتقال ترش، تمشک، سیب ترش و به خصوص با خیار مى خورند. همچنین مخلوطى از دلار با شکر و سرکه را همراه کاهو صرف مى کنند. یکی از مصارف آن در فصل بهار مخلوطی است که با گوجه سبز ترش درست می کنند به این شکل که گوجه سبز را در ظرف بزرگی شکسته یا له مى کنند سپس با دلار مخلوط کرده و مى خورند که آنرا در گویش محلی آلوچه دشکن می نامند و بسیار خوشمزه است .اگر سبزى هاى خنش یا همان خالواش و شوشاق یا چوچاق که سبزى هاى مخصوص شمال هستند، در دسترس نبود مى توان تنها از گشنیز و نعناع استفاده کرد.
هنگام تمیز کردن سبزی باید دقت شود تا ساقه های ضخیم سبزیجات جدا شود. سپس آنها را شسته و آب گیری می کنیم. مرحله آب گیری باید با دقت زیادی انجام شود . می توان سبزی ها را درون دستمال تمیزی قرار داد تا رطوبت آنها کامل از بین برود. سپس مقدار متناسبى نمک روى سبزى ریخته و آن را سائیده یا درون غذا ساز یا آسیاب برقی می ریزیم. دلار باید مقداری شور باشد تا بتوان بجاى نمک از آن استفاده نمود. در مرحله آخر، آنرا درون شیشه درب دار ریخته و در یخچال نگهداری می کنند.

منبع: میوه و تره بار ایران

درخواست خرید عمده

برای درخواست کالا فرم زیر را پر کنید تا همکاران گیاه مارکت در اسرع وقت با شما تماس بگیرند

 مشاوره تلفنی